top of page
Szukaj

Żelazo(II) - nowy produkt w serii nawozów akwarystycznych

Iron expanse to akwarystyczny nawóz żelazowy zawierający żelazo(II) w formie chelatu - glukonaniu żelaza.

Nawóz tworzony wspólnie przez pasjonatów i naukowców do nabycia w naszym sklepie i allegroJaka jest rola żelaza w nawożeniu roślin?

  • Podstawową funkcją żelaza to aktywacja syntezy chlorofilu oraz wielu białek o kluczowym znaczeniu dla roślin.

  • Żelazo występuje w cytochromach odgrywając ważną rolę w procesach zarówno oddychania jak i fotosyntezy.

  • Żelazo jest składnikiem ferrodoksyny - białka uczestniczącego w transporcie elektronów w fazie jasnej fotosyntezy, a także w procesach wiązania azotu cząsteczkowego.

  • Jest składnikiem enzymów biorących udział w rozkładzie toksycznych nadtlenków.

  • Żelazo jest odpowiedzialne za przekształcanie i magazynowanie energii, ponieważ tworzy mostki jonowe pomiędzy enzymami, a substratami takimi jak ATP.

Jak wspomniano, żelazo odpowiada za syntezę chlorofilu, który to zielony pigment pomaga roślinom absorbować światło i wytwarzać energię. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny, które szybko rosną zużywają dużo energii. Aby uzyskać więcej energii, często potrzebują dodatkowego żelaza, aby wytworzyć obfitość chlorofilu, zwłaszcza jeśli akwarium jest intensywnie doświetlane. Dlatego dodanie dodatkowej ilości żelaza do akwarium może skutkować zdrowszym wzrostem roślin i żywszymi kolorami.


Czy moje rośliny akwariowe mają niedobór żelaza? Niedobory żelaza objawiają się kilkoma charakterystycznymi symptomami do których można zaliczyć np. chlorozę młodszych liści prowadzącą nawet do całkowitego odbarwienia liści. Rozwój pędów zostaje zahamowany, a korzenie cechują się deformacjami anatomicznymi. Ciekawostką dotyczącą żelaza jest to, że nie może swobodnie przemieszczać się z jednego obszaru rośliny na inny obszar, w którym go brakuje. W konsekwencji, jeśli akwarium jest ubogie w żelazo, najmłodsze liście na roślinie wyglądają na blade lub żółte z powodu niedostatecznej ilości chlorofilu, podczas gdy stare liście nadal zachowują swoje jasne kolory.


Glukonian żelazawy, znany również jako glukonian żelaza(II), jest źródłem żelaza niezbędnego do produkcji chlorofilu, zapewniając prawidłowość cyklów metabolicznych rośliny. Płynny glukonian żelaza jest szczególnie przydatny dla roślin uprawianych w warunkach wodnych. Rośliny mogą z łatwością czerpać korzyści z takiej formy żelaza, ponieważ glukonian żelaza jest już w postaci żelaza dwuwartościowego, czyli formy bezpośrednio asymilowanej przez rośliny, w przeciwieństwie do żelaza(III), który musi zostać zredukowany. Glukonian nie jest szkodliwy dla roślin ani ryb. Glukonian żelaza jest lepiej przystosowany do dokarmiania dolistnego niż żelazo-EDTA, ze względu na stosunkowo słabsze wiązanie żelazo-glukonian w porównaniu z wiązaniem żelazo-EDTA. Ponadto glukonian żelaza ma dodatkową zaletę - źródłem węgla.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page