Filtr SYNE, czyli o wprowadzeniu fotokatalizy do świata druku przestrzennego

+

Druk przestrzenny, czyli druk 3D, zwłaszcza w metodzie FFF to technologia, z którą wiąże się szerokie nadzieje w kierunku szybkiego prototypowania, wzornictwa, wytwarzania elementów precyzyjnych, jako narzędzie pracy architektów, planistów, odlewników, artystów, lekarzy i naukowców, a także jako technologia umożliwiająca realizację własnych hobby czy przydatny sprzęt domowy. O ile wykorzystanie druku 3D w warunkach profesjonalnych nie niesie żadnego ryzyka, to jak udowodniono amatorskie używanie drukarek FFF może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzkie.

Artykuł ten będzie o tym, jak dwie małopolskie firmy podjęły się trudu rozwiązania globalnego zagrożenia.

W 2015 roku krakowski producent drukarek przestrzennych (firma 3DKreator) zwrócił się do nas z niepokojącym problemem – druk 3D śmierdzi. Pracownicy firmy przebywając w otoczeniu kilku pracujących drukarek zaczęli zauważać utrzymujący się nieprzyjemny, drażniący zapach. Nie byli oni ani jedyni ani pierwsi – o problemie oparów i emisji z drukarek 3D mówiło się od dawna, ale nikt nie podjął próby rozwiązania czy chociażby zidentyfikowana problemu. To właśnie współpraca biznesowa i naukowa pomiędzy SajTom Light Future i 3DKreator’em doprowadziła do zidentyfikowania listy i stężeń związków, które uwalniają się z topionego filamentu w czasie druku, z rozróżnieniem na poszczególne grupy filamentów. Wyniki opublikowane w Journal of Occupational and Environmental Hygiene (czytaj artykuł: https://doi.org/10.1080/15459624.2017.1285489) nie pozostały niezauważona. Zainicjowaliśmy dyskusję w środowisku naukowców, lekarzy, inżynierów i producentów drukarek i filamentów, a także amatorskich użytkowników z całego świata nad kwestią bezpieczeństwa druku 3D i efektów zdrowotnych związanych z tą technologią. Do naszej publikacji nawiązano w kilkudziesięciu artykułach naukowych, a także w dziesiątkach postów, wpisów i tweedów w mediach społecznościowych, przez użytkowników ze wszystkich kontynentów, poza Antarktydą . Dla nas była to motywacja do dalszej pracy. SajTom podjął się próby opracowania pierwszego na świecie systemu filtracji, który kompleksowo rozwiąże problem emisji zanieczyszczeń z drukarek 3D. Opracowana przez nas technologia filtracji SYNE (http://synefiltration.com/) oparta na fotokatalizie i filtracji HEPA eliminuje zarówno drobne pyły jak i organiczne związki stanowiące źródło odorów. Opatentowany przez nas materiał fotokatalityczny oraz zastrzeżona konstrukcja filtra umożliwia znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń, a przez to bezpieczniejsze korzystanie z dobrodziejstw druku 3D.

Przygotowany we współpracy filtr został zaimplementowany do nowopowstającego modelu drukarki Accura Genius3D, którego dystrybucją zajął się Komputronik, a która to drukarka nie tylko zdobyła uznanie użytkowników ale i ekspertów, została bowiem nagrodzona 3 medalami na targach Brussel Innova 2016. Potwierdza to innowacyjny charakter produktu. Był to milowy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa druku przestrzennego.

Następstwem sukcesu współpracy pomiędzy 3DKreatorem i SajTom Light Future było rozpoczęcie równolegle prac nad rozwojem filtracji fotokatalitycznej w także innych technologiach druku przestrzennego oraz prac nad opracowaniem nowych filamentów, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji.