Czy filtr fotokatalityczny może uchronić przed koronawirusem SARS-CoV-2

+

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 powodującego zachorowania na COVID-19 warto przyjrzeć się profilaktyce zakażeń. Obok częstszego mycia rąk czy unikania kontaktu z osobami potencjalnie chorymi ciekawym rozwiązaniem wydaje się być zapewnienie większej sterylności powietrza w pomieszczeniach w których przebywamy. Metoda ta sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie przebywają osoby, których stan zdrowia nie jest nam do końca znany – np. miejsca pracy.

Na czym polega sterylizacja powietrza? Opracowany przez naszą firmę fotokatalityczny oczyszczacz powietrza (dostępny np. przez Allegro lub nasz sklep) wyposażony jest w filtr fotokatalityczny oparty na innowacyjnym, opatentowanym materiale półprzewodnikowym. W wyniku naświetlania umieszczoną w urządzeniu diodą na powierzchni filtra wytwarzają się reaktywne formy tlenu takie jak anionorodniki ponadtlenkowe, rodniki hydroksylowe czy tlen singletowy. Te silne utleniacze mają zdolność do niszczenia błon komórkowych bakterii i osłonek wirusów, co prowadzi do uśmiercenia tych mikroorganizmów czyli ich fotokatalitycznej inaktywacji. Fotokatalityczna inaktywacja bakterii, wirusów i grzybów jest zjawiskiem znanym z fachowej literatury [1-3]. W naszym oczyszczaczu powietrze z pomieszczenia jest przedmuchiwane przez filtr fotokatalityczny, zatem opuszczając oczyszczacz zawiera zredukowaną liczbę chorobotwórczych mikroorganizmów. Poniższy rysunek ilustruje ogólny mechanizm inaktywacji mikroorganizmów na przykładzie bakterii.

Czy filtr daje 100% gwarancję bezpieczeństwa? Oczywiście, że nie. Podobnie jak jednorazowa maseczka nie chroni przed zakażeniem, jednak połączenie kilku czynników profilaktycznych łącznie realnie zwiększa szansę na uniknięcie zakażenia. Zakażenie drogą kropelkową możliwe jest przez przebywanie w bliskiej odległości z osobą zakażoną. Zatem filtracja fotokatalityczna znacząco wpływa na obniżenie ilości koronawirusów w powietrzu w pomieszczeniu?

Warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

Zapraszamy do zakupu przez Allegro lub do wizyty w naszym sklepie.

 

  1. C. Zhai et al. Chemical Engineering Journal 355, 2019, 399-415
  2. S. Wojtyła et al. Photochem. Photobiol. Sci., 2017, 16 (7), 1079-1087
  3. X. Zheng et al. Environmental Pollution Volume 237, June 2018, Pages 452-459